Novinky

Predchádzajúci Nasledujúci
Novinky | 07 01 2015
Tím Peugeot Total prekonáva najdlhšiu etapu Dakaru

 

Tím Peugeot Total prekonáva najdlhšiu etapu Dakaru

San Juan, 5. januára 2015

 

Počas druhého dňa rally Dakar sa pretekári presúvali z Villa Carlos Paz do San Juan v Argentíne a bol to najdlhší špeciál rally - 518 km. Nielenže to bola dlhá etapa, ale terén bol veľmi premenlivý, s úzkymi a kľukatými úsekmi, ktoré sa striedali s oblasťami plnými prachu a piesku. Najťažšie však bolo prekonávať horúčavu, ktorá trápila všetky posádky. Niet pochýb o tom, že Dakar ukázal svoju hroznú povesť.

 

Pre celý tím Peugeot Total bol tento deň skutočným testom, pretože PEUGEOT 2008 DKR sa prvý-krát stretol s premenlivým a prehriatym terénom, ktorý je tak typický pre Dakar. Napriek tomu úspešne zvládol túto skúšku a ešte sa aj umiestnil v Top 10 tejto etapy.

 

Carlos Sainz začal deň s pocitom, že tieto krátke a kľukaté úseky nebudú vyhovovať vozidlu s pohonom dvoch kolies.  Okrem toho sa obával, že stratí čas kvôli štartovacej pozícii na ôsmom mieste. Španielovi sa napriek tomu podarilo dosiahnuť dostatočné tempo a zlepšiť svoje postavenie v celkovom poradí, zatiaľ čo vozidlo čelilo najväčšej výzve svojej mladej kariéry.

 

Carlos dokončil etapu na siedmej pozícii, vďaka čomu je v celkovom poradí na šiestom mieste. „Dnes sa nám podarilo postúpiť o dve pozície a skončili sme šiesty. Bohužiaľ sme sa počas etapy dostali do kolízie s motocyklistom, čo bol veľký šok,“ povedal. „Moje myšlienky sú predovšetkým s ním. Prajem mu skoré uzdravenie. Potom sme už nemali žiadne technické problémy. Rozhodli sme sa veľmi neriskovať, aby sme maximalizovali naše šance dokončiť túto dlhú etapu.

 

Stéphane Peterhansel dokončil etapu na 26. mieste, takže po dvoch z trinástich etáp sa dostal v celkovom poradí na 22.miesto. Francúz narazil na kmeň, ktorý bol ukrytý v piesku a zlomil tyč riadenia. Vystúpil z auta, opravil to, ale keď sa chcel vrátiť na trať, auto nenaštartovalo. Kvôli tejto prekážke stratil hodinu, ale vďaka svojim bohatým skúsenostiam vie, že na Dakare sa všetko môže veľmi rýchlo meniť.

 

Ak existuje jedna vec, ktorú som sa počas rokov naučil, tak je to tá, že Dakar je dobrodružstvo na dlhú trať,“ hovorí. „Bohužiaľ, situácia sa zhoršila, keď sme narazili do kmeňa. Samozrejme bolo ťažké opäť naštartovať, ale ak by sme nenarazili do kmeňa, tak by sme nemuseli znova štartovať vozidlo. Bola to veľmi zradná etapa, a najmä kvôli horúčave, ktorá bola neuveriteľná.“

 

Bývalý motocyklistický pretekár Cyril Despres pokračoval vo svojom postupe a etapu na veľmi náročnom teréne zvládol bez problémov. Skúsenosti, ktoré získal, mu umožnili umiestniť sa

na 24. mieste v celkovom poradí ako aj v poradí druhého dňa.

 

"Stále sa držím môjho plánu a to učiť sa zvládnuť túto skúšku za volantom vozidla“, vysvetľuje. „A tento deň bol bez pochybností najťažším dňom, aký som zažil na štyroch kolesách! Horúčava bola porovnateľná s fénom zapnutým na plný výkon a namiereným do tváre! Som však rád, že som prekonal najdlhšiu etapu rally a v súlade s mojím plánom som nazbieral cenné kilometre. Predovšetkým nechcem urobiť žiadnu chybu, ktorá by ohrozila naše šance na dokončenie rally."

 

Bruno Famin, riaditeľ tímu Peugeot Total, zhrnul tento dlhý deň: "Do teraz sme neprešli takúto vzdialenosť, ešte k tomu v tak extrémnych teplotách, ktoré predstavovali skutočné mučenie pre vozidlo. Dokončenie najdlhšej etapy rally je pre nás veľkým úspechom. Dakar nám začal ukazovať výzvy a prekvapenia, ktoré prináša.“ 

 

Zajtra: Etapa 3 (San Juan-Chilecito): utorok, 6. januára, 6:30 miestneho času. 2 000 km - 284 km špeciál

 

Celkové poradie po 2. etape:

1. Nasser Al-Attiyah (QAT) Matthieu Baumel (F) Mini                                            6:19:40

2. Giniel de Villiers (RSA) /Dirk von Zitzewitz (D) Toyota                                       6:27:22

3. Bernhard Ten Brinke (NL) /Tom Adel (B) Toyota                                               6:29:22

4. Krzysztof Holowczyc (PL) /Xavier Panseri (F) Mini                                              6:30:08

5. Vladimir Vasiliev (RUS)/Konstantin Zhiltsov                                                       6:37:03

7. Carlos Sainz (E) / Lucas Cruz (E) PEUGEOT 2008 DKR                                 6:39:24

6. Erik van Loon (NL)/ Wouter Roesegar (NL) Mini                                                  6:39:44

8. Yazeed Al-Ayoade (SAU)/Timo Gottschalk (D) Toyota                                          6:41:14

9. Carlos Sousa (P) Paulo Fiuza (P) Toyota                                                             6:41:44

10. Orlando Terranova (ARG) /Ronnie Graue (ARG) Mini                                          6:42:03

22. Stéphane Peterhansel (F)/J-P Cottret (F) PEUGEOT 2008 DKR                  7:27:21

24. Cyril Despres (F) Gilles Picard (F) PEUGEOT 2008 DKR                              7:32:57