Novinky

Predchádzajúci Nasledujúci
Novinky | 09 01 2015
Peterhansel ukázal potenciál auta PEUGEOT 2008 DKR v dunách

 

Peterhansel ukázal potenciál auta PEUGEOT 2008 DKR v dunách, Copiapo, 7. januára 2015

 

Štvrtý deň rally Dakar vyvolal protichodné emócie v tíme Peugeot Total. Stéphane Peterhansel ukázal potenciál vozidla. Počas  315 km špeciálu bol na čele, avšak po poslednom bode trasy sa prepadol. Nakoniec ukončil špeciál na piatom mieste, a v celkovom poradí sa aj naďalej posúva vyššie. Bohužiaľ jeho kolegovia Carlos Sainz a Cyril Desprès stratili na začiatku etapy čas kvôli technickým problémom.

 

Dnešná trasa viedla cez Andy smerom do Čile a priviedla pretekárov do nadmorskej výšky 4 800 m.n.m.. Po 594 km spojovacieho úseku čakal na pretekárov špeciál v srdci púšte Atacama, v najsuchšej oblasti na svete. Po zahriatí sa na niekoľkých banských cestách sa posádky pustili do serióznych piesočných dún, ktoré sú obligátnou súčasťou rally Dakar.

 

Stéphane Peterhansel (č. 302) ihneď našiel správny cit pre tento zložitý terén. Tieto zákerné duny dokonale vyhovovali ľahkému a agilnému vozidlu PEUGEOT 2008 DKR s pohonom dvoch kolies. Tak sa dostal do vedenia etapy až do posledného bodu GPS, po ktorom však trochu zaostal. Tento dobrý výkon posunul Peterhansela po štvrtej etape zo 16. na 12. miesto v celkovom poradí.

 

"Auto bolo skutočne dobré“, zhrnul francúzsky pilot. „Na začiatku, asi po 20 kilometroch, som urobil asi dvoj až trojmetrový skok v zákrute a mierne som poškodil nos auta. Na konci trasy bol terén už veľmi hrboľatý, predná časť auta sa začala viac hýbať a dostali sme defekt. Preto sme prišli o náš náskok."

 

Pre Carlosa Sainza (č. 304) a Cyrila Desprès (č. 322) bol tento deň ťažší. Po skvelom štvrtom mieste v celkovom poradí po včerajšej etape, musel Sainz kvôli poruche turba zastať na 32. kilometri dnešného špeciálu.

 

Na niektorých úsekoch rally Dakar sa asistenčné kamióny tímu presúvajú po inej trase, ako autá, takže posádky nemôžu počítať s ich rýchlou pomocou. To bol aj dnešný prípad. Cyril Desprès mal rovnaký problém. Bývalý motorkár musel zastať po 9 km kvôli problému so spojkou. Nakoniec sa mu podarilo dostať do bivaku bez pomoci, zatiaľ čo Sainz musel využiť pomoc asistenčného kamiónu, až nakoniec dokončil špeciál bez pomoci.

 

Riaditeľ tímu Peugeot Total však konštruktívne zhodnotil deň slovami: "Nevnímame tento deň, ako zlý deň.  Iný než technický dôvod zabránil Stéphanovi vyhrať špeciál. To, čo sa stalo našim ďalším autám, to sa dalo očakávať na našom prvom rally Dakar. Sme tu, aby sme identifikovali problémy, jeden po druhom, a potom ich napravili."

 

Zajtra: SS5 (Copiapo-Antofagasta): štvrtok 8. januára o 9:09 miestneho času.

697 km - 458 km špeciál

 

Výsledok štvrtého špeciálu:

1. Nasser Al-Attiyah (QAT) Matthieu Baumel (F) Qatar Rally Team                        3:09:18

2. Nani Roma (E) /Michel Perin (F) Mini                                                               3:11:58

3. Giniel de Villiers (RSA) /Dirk von Zitzewitz (D) Toyota                                       3:12:15

4. Yazeed Al-Ayoade (SAU)/ Timo Gottschalk (D) Toyota                                       3:12:43

5. Stéphane Peterhansel (F) /J-P Cottret (F) Peugeot 2008 DKR                  3:15:06

 

 

Celkové poradie po 4. etape:

1. Nasser Al-Attiyah (QAT) Matthieu Baumel (F) Qatar Rally Team                       12:30:44

2. Giniel de Villiers (RSA) /Dirk von Zitzewitz (D) Toyota All Speed                      00:08:15

3. Yazeed Al-Ayoade (SAU)/Timo Gottschalk (D) Toyota                                     00:23:33

4. Bernhard Ten Brinke (NL) /Tom Adel (B) Toyota                                            00:42:32

5. Krzysztof Holowczyc (PL) /Xavier Panseri (F) Mini                                          00:43:30

12. Stéphane Peterhansel (F)/J-P Cottret (F) Peugeot 2008 DKR              01:18:37