Novinky

Predchádzajúci Nasledujúci
Novinky | 13 01 2015
Tím Peugeot Total prekonáva maratónovú etapu pred voľným dňom

Tím Peugeot Total prekonáva maratónovú etapu pred voľným dňom, Iquique, 11. januára 2015

Po zastávke v Bolívii, počas ktorej sa posádky museli zaobísť bez pomoci mechanikov, priviedla druhá časť maratónovej etapy karavánu rally Dakar do bivaku Iquique v Čile. Na záver pretekári prekonávali impozantné piesočné duny obklopujúce bivak.

Stéphane Peterhansel / Jean-Paul Cottret a Cyril Despres / Gilles Picard, dve posádky tímu Peugeot Total zažili ďalší produktívny deň. Stéphane sa udržal na ôsmom mieste v celkovom poradí, kým Cyril získal ďalšiu vzácnu skúsenosť. Zajtra je obvyklý voľný deň a pretekári si nesadnú za volant. Budú sa pripravovať na dlhú expedíciu, ktorá počas celého týždňa povedie do Buenos Aires.

 

Dakar je známy tým, že je veľmi únavný. Dramatická maratónová etapa je najťažšia časť rally a tá práve skončila. Pretekári prešli včera 321 km špeciálu, dnes ďalších 510 kilometrov rýchlostnej skúšky, čo je spolu 831 km špeciálu počas tejto maratónovej etapy za dva dni! Maratónová etapa je najťažšou skúškou spoľahlivosti a odolnosti vozidiel, keďže počas tejto etapy mohli robiť zásahy do mechaniky len posádky áut.

 

Ráno po 24 km spojovacom úseku prišli pretekári do Salar de Uyuni a čakal ich špeciál na nádhernej ceste po slanom jazere. Potom nasledoval výstup k čílskym hraniciam a nakoniec impozantné množstvo dún klesajúcich smerom k pobrežiu. Spočiatku mali obe autá ťažkosti v bivaku Uyuni, ale Benediktas Vanagas a Andrei Rudnitski (č. 339) im pomohli a vytiahli ich, tak mohli obidve autá vyraziť.

 

Potom už obe vozidlá PEUGEOT 208 DKR brilantne prekonali maratón. Stéphane Peterhansel mal dnes siedmy najrýchlejší čas a udržal sa na ôsmom mieste v celkovom poradí. Cyril Despres skončil špeciál na 29. mieste napriek problémom s posilňovačom riadenia.

Stéphane Peterhansel (č. 302): „Výsledok je v podstate celkom dobrý. Očakávania boli vyššie, ale v niektorých momentoch vo veľmi vysokých nadmorských výškach motor trochu trpel. Dôležitejšie bolo dokončiť etapu, ako dosiahnuť rýchlostný čas. Auto je ešte veľmi nové, takže nemôžeme s ním útočiť tak, ako s vozidlom, ktoré už má skúsenosti. Berúc do úvahy tento faktor, prebehli tieto dva dni maratónovej etapy veľmi dobre. Bolo veľmi príjemné jazdiť v Bolívii: obyvatelia boli veľmi nadšení a strávili sme viac ako 36 hodín v nadmorskej výške vyše 3 800 m.n.m. Čo bolo veľmi náročné pre náš organizmus, neobišla nás únava a bolesti hlavy. Ale to je poslanie maratónovej etapy: musí byť ťažká.“

Cyril Despres (č. 322):Dnešný výsledok je dobrý, dorazili sme do bivaku v Iquique. Napriek zlému počasiu, ktorému sme museli včera čeliť, boli dva dni strávené v Bolívii nádherné. Bolo úžasné vidieť Salar Uyuni, najväčšie soľné jazero na svete, ktoré patrí medzi najznámejšie miesta sveta.

Bruno Famin, riaditeľ Peugeot Sport: "Je veľmi pozitívne, že obidve autá sa po maratónovej etape vrátili, až na pár drobností, bez väčších technických problémov. Piloti ďalej postupujú v rebríčku, aj keď to nie je teraz naším cieľom. Náš celkový výkon ukazuje, že naše auto je na potrebnej úrovni aj v najťažších podmienkach, ako dážď, krúpy a blato, s ktorými sme sa stretli včera. Teraz je dôležité pripraviť autá na spiatočnú cestu do Buenos Aires tak, aby obidve autá prišli v sobotu do cieľa.“

 

Zajtra: voľný deň v Iquique (Čile).

 

Poradie 8. etapy:

1. Yazeed Al-Ayoade (SAU)/Timo Gottschalk (DEU) Toyota                                                3:26:49

2. Orlando Terranova (ARG) /Bernando Graue (ARG) Mini                                                +00:01:12

3. Nasser Al-Attiyah (QAT) Matthieu Baumel (FRA) Qatar Rally Team                                +00:02:36

7. Stéphane Peterhansel (FRA) /J-P Cottret (FRA) Team Peugeot Total                  +00:03:46

29. Cyril Despres (FRA)/ Gilles Picard (FRA) Team Peugeot Total                            +00:39:57

 

Celkové poradie po 8. etape:

1. Nasser Al-Attiyah (QAT) Matthieu Baumel (FRA) Qatar Rally Team                                 26:41:15

2. Giniel de Villiers (RSA) /Dirk von Zitzewitz (DEU) Toyota All Speed                               +00:08:27

3. Yazeed Al-Ayoade (SAU)/Timo Gottschalk (DEU) Toyota                                              +00:18:40

4. Krzysztof Holowczyc (POL) /Xavier Panseri (FRA) Mini                                                  +00:54:38

5. Bernhard Ten Brinke (NLD) /Tom Colsoul (BEL) Toyota                                                 +01:22:52

6. Erik van Loon (NLD) Wouter Roesegar (NLD) Mini                                                        +01:25:51

7. Christian Lavieille (FRA) /Pascal Maimon (FRA) Toyota                                                  +01:48:41

8. Stéphane Peterhansel (FRA) / J-P Cottret (FRA) Team Peugeot Total                   +01:51:46

9. Carlos Sousa (RTP)/ Paulo Fiuza (PRT) Mitsubishi                                                          +02:07:13

10. Ronan Chabot (FRA)/ Gilles Pillot (FRA) SMG                                                               +02:26:50

41. Cyril Despres (FRA)/ Gilles Picard (FRA) Team Peugeot Total                              +14:18:43