Novinky

Predchádzajúci Nasledujúci
Novinky | 21 02 2013
HYbrid: náskok značky PEUGEOT - predstavenie nových prevratných technológií.

Ekologická politika značky sa prejavuje neustálou optimalizáciou spaľovacích motorov (zlepšenie výkonu, downsizing, technológia stop&star, e-HDi) a uvedením motorov novej generácie prostredníctvom  benzínových trojvalcových  motorov 1.0l a 1.2l. 

 

Ďalším dôležitým príkladom ekologického náskoku a  presunu smerom k luxusným typom automobilov  je hybridno dieselová technológia HYbrid4.

 

S pohonom HYbrid4, ktorý sa vo svetovej premiére objavil v modeli 3008 HYbrid4 a neskôr u modelov 508 RXH a 508 HYbrid4, prišla značka Peugeot s úplne novou ponukou z hľadiska šetrného prístupu k životnému prostrediu ako aj samotných pocitov pri riadení. Tieto 3 modely HYbrid4 si už získali viac ako 20 000 zákazníkov.

 

Len pre pripomenutie, modely HYbrid 4 využívajú kumulovaný výkon 200 koní motora 2.0 HDi FAP, ktorý poháňa prednú nápravu a elektrického motora na zadnej náprave. U modelov HYbrid4 sa snúbi nová skúsenosť z riadenia vychádzajúca z výberu jedného zo 4 režimov (automatický, nulové emisie ZEV, sport, 4WD) a emisie CO2 od 88 g/km.

 

Peugeot však inovuje svoju ponuku ďalej...

 

A prichádza s novou technológiou Hybrid Air.

 

S technológiou HYbrid Air, ktorá znamená úplne novú kľúčovú etapu k cieľu 2 l/100 km, sa značka Peugeot opäť prejavuje ako priekopník.

Nový model 2008, ktorý bude po prvý krát predstavený na Autosalóne v Ženeve, slúži ako prirodzený nositeľ tohto nového prevratného pohonu, ktorý v sebe spája benzínový motor a stlačený vzduch. Výsledkom je technológia s nízkymi prevádzkovými nákladmi.

 

W-2008_1301JBL031.jpg

Prepokladá sa, že táto nová technológia sa bude od roku 2016 používať tak u osobných ako aj u ľahkých úžitkových automobilov v segmentoch B a C a bude si ju môcť dovoliť čo najširšia verejnosť na všetkých kontinentoch.

 

2008 HYbrid Air kombinuje dve energie s cieľom dosiahnúť čo najlepší výkon v najrôznejších situáciách: stlačený vzduch získaný vďaka rekuperácii energie pri brzdení a spomalení napomáha trojvalcovému benzínovému motoru poslednej generácie alebo ho dokonca aj nahrádza.

Prevodový systém HYbrid Air, ktorého pneumatickú časť tvorí vysokotlaková nádrž v stredovom tuneli, nízkotlaková nádrž na zadnej náprave a motor s čerpadlom na prevode, nijako neuberá automobilu na priestornosti a modularite a vodičovi ponúka tri prevádzkové režimy: Air (ZEV), Benzín a Zmiešaný režim.

 

Ďalšou technologickou novinkou v Ženeve bude 208 HYbrid FE.

 

Spoločnosti Peugeot a Total, ktorí sú partnermi už od roku 1995, spojili v projekte 208 HYbrid FE to najlepšie zo svojho know-how. Stála pred nimi ambiciózna výzva, dosiahnuť nízke emisie a súčasne zabezpečiť radosť z riadenia: emisie 208 HYbrid FE sú iba 49 g CO2/km, teda 2x menšie než u úsporného motora 208 1.0 VTi, ale z 0 na 100 km/hod akceleruje za 8 sekúnd, ako u 208 GTi.

 

Ide o prelomový koncepčný automobil, ktorého technologické základy chce Peugeot použiť v budúcich automobiloch.

 

Práce sa zamerali na niekoľko vecí: optimalizácia aerodynamiky, zníženie hmotnosti o 200 kg vďaka masívnemu využitiu kompozitných materiálov a polykarbonátov, hybridný benzínový pohon, ktorý využíva trojvalcový benzínový motor s robotizovanou prevodovkou a elektrický motor s batériou používanou u automobilov, ktoré sa zúčastňujú vytrvalostných závodov, špecifické motorové mazivá, ktoré vyvinul Total. 208 Hybrid FE bude v predpremiére vybavený kompozitným nápravovým systémom, špecifickými pneumatikami a kolesami znižujúcimi valivý odpor.

Princíp fungovania

HYbrid Air kombinuje dve energie, aby spolu dosiahli maximálny výkon v závislosti od rôznych situácií. Stlačený vzduch napomáha benzínovému motoru, prípadne ho nahrádza. Spoločne prispievajú k najúčinnejšiemu chodu v prechodových fázach - pri zrýchľovaní a rozjazdoch.

Táto technológia využíva prvky, ktoré sú v oblasti automobilov nové, ale boli už testované v iných odvetviach napr. v letectve.

HYbrid Air pozostáva z nasledujúcich častí:

  • Energetická nádrž obsahujúca stlačený vzduch umiestnená pod karosériou v stredovom tuneli
  • Nízkotlaková nádrž na úrovni priečnej vzpery zadnej nápravy, ktorá funguje ako expanzná nádoba
  • Hydraulický agregát tvorený motorom a čerpadlom umiestneným pod kapotou na prevodovom ústrojenstve

 

Táto sústava sa skladá z robotizovanej planétovej prevodovky, ktorá riadi rozdeľovanie oboch použitých zdrojov energie. Nahrádza mechanickú prevodovku a v porovnaní s ňou ponúka väčšiu automatizáciu pri radení rýchlostí.

Ako spaľovací motor bol použitý benzínový trojvalcový motor najnovšej generácie. Je vybavený najmodernejšími technológiami : optimalizácia hmotnosti a kompaktnosti maximálnou integráciou dielov, znižovanie vnútorného trenia pomocou povrchovej úpravy Diamon Like Carbon, rýchlejší nárast teploty pomocou termomanažmentu Split Cooling atď.

Hlavnou výhodou systému HYbrid Air je kompatibilita s existujúcou platformou. Výsledkom je nezmenená priestornosť, modularita a objem palivovej nádrže.

3 režimy: vzduch (nulové emisie - ZEV), benzínový režim, kombinovaný režim

Obidva zdroje energie sú ovládané riadiacou jednotkou s cieľom dosiahnuť čo najlepší výkon v závislosti od situácie. Prechod medzi 3 režimami vykonáva vodič úplne transparentne.

  • V režime vzduch (ZEV- nulové emisie) vozidlo poháňa iba energia stlačeného vzduchu. Vzduch postupne zaberá stále väčší priestor v energetickej nádrži a tým presúva zodpovedajúci objem oleja. Ten je nositeľom energie, ktorý zásobuje hydraulický motor spojený s planétovou prevodovkou. Súčasne sa odpojí spaľovací motor a auto sa pohybuje bez akejkoľvek spotreby paliva a emisií CO2. Tento režim je najviac využiteľný v mestskej prevádzke.
  • V režime „ Benzín“ je vozidlo poháňané iba trojvalcovým motorom 1.2 VTi. Motor využíva najnovšie technológie. Vďaka ním poklesala hmotnosť o 21 kg, trenie sa znížilo o 30 % a systém Split Cooling znížil dobu potrebnú na dosiahnutie optimálnej teploty motora. Tento režim je zvlášť vhodný na jazdu mimo mesta a na diaľnici pri stabilnej rýchlosti.
  • V kombinovanom režime pracuje benzínový motor spoločne s hydraulickým tak, aby sa dosiahla optimálna spotreba vozidla. Pružný systém HYbrid Air môže hydraulický motor zásobovať z dvoch zdrojov. Pokiaľ je množstvo energie v nádrži tlakového vzduchu dostatočné na pokrytie požiadavky vodiča, hydraulický motor funguje s týmto zdrojom. Vedľa toho v prípade potreby môže byť poháňaný priamo hydraulickým čerpadlom. Tento režim je určený špeciálne pre prechodné fázy v meste a na ceste (rozjazdy, zrýchľovanie). 

 

Dobíjanie energetickej nádrže prebieha dvoma spôsobmi. Pri spomaľovaní (brzdenie alebo uvoľnenie plynového pedálu), sa spomalenie nedosahuje pomocou tlaku doštičiek na brzdové kotúče, ale odporom voči stlačenému vzduchu v tomto akumulátore. Alternatívnou možnosťou je dobitie naštartovaním benzínového motora. V tejto situácii sa časť energie získanej z benzínového motora použije  na kompresiu vzduchu. V obidvoch prípadoch sa veľmi rýchlo, do desiatich sekúnd, dosiahne maximálna energetická kapacita tlakového akumulátora.