Novinky

Predchádzajúci Nasledujúci
Novinky | 12 09 2012
Onyx, smelé použitie nových materiálov a ich účinnosť

Quasar, Proxima, Oxia, 907 … superautomobily značky Peugeot boli vždy schopné rozžiariť oči detí a tých väčších. V roku 2012 značka vyvinula nový superautomobil 21. storočia: ONYX.

Tento superautomobil vymodelovaný v symbióze s použitými materiálmi vytvorili nadšenci, ktorí čerpali inšpiráciu zo športového prostredia. ONYX poháňaný motorom uloženým vzadu v strede unáša svojich obdivovateľov do sveta vysokého výkonu dokonale ovládaného z intuitívneho postu riadenia. Okrem prekvapujúcej estetiky, ONYX experimentuje s novými surovými materiálmi s cieľom dostať sa ešte ďalej v ich účinnosti.

 

Peugeot, ako jedna z najstarších automobilových značiek, v priebehu celej svojej 202 ročnej histórie prejavoval nadšenie pre inovácie. Navyše je jediný, kto ponúka kompletný sortiment prostriedkov osobnej dopravy: bicykle, motorizované dvojkolesové vozidlá, automobily, ľahké úžitkové vozidlá.

ONYX Concept Bike a Onyx Concept Scooter sú vyjadrením tejto vízie budúcnosti vo svojich oblastiach.

 

"ONYX využíva materiály bežnej spotreby, s cieľom odľahčiť vozidlo a vytvoriť intuitívnejšiu kabínu. Tento koncept je sprevádzaný supertikom- trojkolkou formou motocyklu alebo scootra a superbicyklom... Tímy Peugeotu sú plné inšpirácie, ktorá v nich vyvoláva neodolateľnú chuť pustiť sa do úplne  nových vecí."

Xavier Peugeot, Produktový manažér Peugeot

 

"ONYX je obdarený silou superauta s extrémne aerodynamickými líniami. Je jedinečný svojím skulpturálnym dizajnom podporeným novátorskými materiálmi a architektúrou."

 Gilles Vidal, Riaditeľ strediska Štýl Peugeot

 

Celá tlačová správa

Aerodynamický odev

Radikálna karoséria… už pri prvom pohľade sa zrodí intenzívny pocit.

Karoséria raziaca si cestu vzduchom na seba upozorňuje kontrastom materiálov a farieb. Blatníky a dvere vyrobil majster remeselník z jedného kusa plechu z čistej medi. Tento kov vyleštený ako zrkadlo nie je chránený žiadnym iným materiálom. Z toho dôvodu sa bude v priebehu času vyvíjať - pokrývať sa patinou. Onyx je ako živý tvor! Ostatné časti karosérie sú z uhlíkových vlákien a sú natreté čiernou matnou farbou.

Aerodynamická predná časť združuje zvislú mriežku chladiča a pretiahnuté svetlá full LED s minimálnou plochou. Prúd vzduchu sa rozdeľuje na dve časti. Jedna časť preniká do útrob automobilu cez vnútro karosérie a konštrukcie a zásobuje motor vzduchom. Druhá časť obteká boky a strechu s dvojitým zakrivením.

Krásu Onyxu zakončujú zadné svetlá so svetelným podpisom využívajúcim tri pazúriky charakteristické pre Peugeot. Sú vybavené malinkými krídelkami, ktoré usmerňujú vrchné a bočné prúdy vzduchu tak, aby sa spájali čo najďalej od karosérie a minimalizovali interferencie. Hodnota Cx 0,30 charakterizujúca aerodynamiku Onyxu je nepriamo úmerná vizuálnemu dojmu.

 

ONYX predstavuje prienik medzi skúsenosťou a budúcnosťou, pričom strechou s dvojitým zakrivením a hliníkovými oblúkmi vzdáva hold modelu RCZ. Priehľadné okná a strecha sú vyrobené z polymetylmetakrylátu (PMMA) a odhaľujú konštrukciu z uhlíkových vlákien a kabínu. Uzatvárajú priestor kabíny a poskytujú cestujúcim maximálnu ochranu vďaka svojej ultraodolnej  nano-štruktúre.

 

"Karoséria Onyxu je vymodelovaná s jemnosťou, avšak zároveň je živá a technologická.  Už od prvých náčrtov som chcel vytvoriť vitrínu technologickej a remeselnej výnimočnosti spojením prvkov zdôrazňujúcich vynikajúce aerodynamické vlastnosti - svetiel Black Diamond a častí karosérie z medeného plechu vyhotovených ručne."

Sandeep Bhambra, dizajnér vonkajších častí Onyxu

 

Výkonný superautomobil

Rám automobilu tvorí novátorský diel vyvinutý vďaka know-how Peugeot Sport a tímu pre výskum a vývoj. Táto centrálna konštrukcia z monolitického uhlíka pozostáva iba z 12 častí. Prepája kolískové rámy vpredu a vzadu, čo umožnilo vynechať montáž platní. Tým sa dosiahla optimálna torzná tuhosť a hmotnosť konštrukcie, ktorá váži iba 100 kg.

Motor V8 hybride HDi FAP s 3,7l priskrutkovaný na šasi z uhlíkových vlákien a nápravy predstavujú skúsenosti Peugeot Sport získané a overené na tratiach po celom svete.

V8 chladený vzduchom vedeným otvormi NACA v streche prenáša svojich 600 k na zadné kolesá cez sekvenčnú 6 stupňovú prevodovku. Tento výkon ideálnym spôsobom využíva kompaktné rozmery vozidla: dĺžka 4,65 m, šírka 2,20 m, výška 1,13 m… 1100 kg …

Kolesá s 20’’ diskami obutými do pneumatík 275/30 vpredu a 345/30 vzadu špeciálne vyvinutých Michelinom sú upevnené na konštrukciu s dvojitým trojuholníkovým ramenom a pružením in-board vpredu i vzadu.

 

Inteligentná technológia HYbrid4 rekuperuje kinetickú energiu, ktorá sa bežne vo fáze brzdenia stráca. Táto energia uskladnená v li-ion batériách sa potom využíva vo fáze akcelerácie a zvyšuje výkon o 80 k. Vodič má prehľad o riadení tejto funkcie i činnosti motora, ktorý predstavoval skutočnú výzvu, nakoľko bolo potrebné adaptovať na cestnú prevádzku motor, ktorý sa v pretekoch používa v extrémnom rozmedzí otáčok.

S menej ako 2 kg na 1 konskú silu, Onyx dosahuje výkonnostné parametre, ktoré nie sú na úkor čistoty a elegancie jeho dizajnu. Aby sa to dosiahlo, Onyx je vybavený plochou spodnou časťou z karbónových vlákien, ktorá vytvára mohutnú prítlačnú silu podvozku. Vďaka tomu sa mohli minimalizovať aerodynamické prvky tvorené rozšíreniami karosérie z uhlíkových vlákien a pohyblivým krídelkom, ktoré tlačí na zadnú nápravu vo fázach brzdenia. Brzdenie zabezpečujú štyri karbónové kotúče s priemerom 380 mm vpredu a 355 mm vzadu.

Novátorský riadiaci modul v záujme nezvyčajnej skúsenosti

Spojenie medzi karosériou a kabínou zabezpečujú dvere, ktoré poskytujú ľahký prístup vďaka mechanizmu s pantografom s dvojitým pohybom. Pri otvorení sa vonkajší plášť z medi oddelí od rámu dverí, odchýli do strany o niekoľko centimetrov a následne sa otočí okolo svojej osi.

 

Kabína je od podlahy až po strechu ponorená do prirodzeného jasného prostredia. Svojou koncepciou vyvoláva zamyslenie nad intuitívnosťou a materiálmi.

Rovnako ako pri karosérii, výber materiálov aj tu zohľadňuje nákladovosť, to znamená, že sa použilo iba minimálne množstvo potrebné na výrobu a pevnosť jednotlivých častí. Výsledkom je prehľadná kabína v tesnej blízkosti cestujúcich. Pokiaľ ide o materiály, ktoré sú vhodné? Ako ich možno využiť? ONYX sa zaujíma aj o ich životný cyklus a demonštruje, že je možné spojiť nároky zákazníkov, špičkové parametre a zachovanie prírodných zdrojov.

 

"Hľadali sme materiály vhodné pre superautomobil, nakoniec nám napovedala samotná potreba. Uhlíkové vlákna vďaka vynikajúcim parametrom, meď a kryštál vďaka tradícii, plsť a papier pre ich prírodnosť a bežné používanie."

Sophie Gazeau, dizajn farieb a materiálov Peugeotu

 

Účinný superbike - Concept Bike ONYX

Tímy, obohatené o skúsenosti Peugeot Cycles v oblasti pretekov, vyvinuli pretekársky bicykel CLM (Contre la Montre), ktorý predstavuje návrat ku koreňom značky, do sveta rýchlosti a účinnosti.

Od roku 1998 bicykel značky Peugeot drží rýchlosťou 212,139 km /h rekord v zjazde na snehu. Značka bola prvá, ktorá prišla na preteky Tour de France s futuristickými prevratnými bicyklami CLM. Vývojári sa inšpirovali vývojom automobilov v aerodynamických tuneloch. Rám z uhlíkových vlákien, profilované kolesá, kotúčové brzdy... a pre jazdca kombinéza potiahnutá plastom

s koeficientom aerodynamického odporu 0 %.

 

Pri vývoji tohto superbicykla Concept Bike Onyx sa dizajnéri inšpirovali Onyxom, aby skonštruovali bicykel CLM, ktorý posunie značku do budúcnosti moderným účinným dizajnom.

Hybridný supertrike, Concept Scooter Onyx

Mestá sa rozvíjajú a s nimi aj ponuka mobilnosti. Na rozmedzí medzi motorizovanými dvojkolesovými vozidlami a automobilmi, ponúka invenčnú originálnu alternatívu Concept Scooter Onyx, trojkolesový koncepčný skúter schopný premieňať sa podľa potreby alebo chuti na motorku alebo skúter.

Tento supertrike typu dva v jednom využíva estetické kódy značky a odhaľuje svoju atletickú postavu s vymodelovanými líniami s extra širokým zadným kolesom 200/50 R17, z ktorého vyžaruje duch hyperšportových motocyklov.

Concept Scooter Onyx stvorený rovnako pre voľné priestory, ako aj pre mesto, sa vyznačuje inteligentným dizajnom, ktorý umožňuje svojmu jazdcovi vybrať si medzi použitím v podobe motocykla alebo skútru - to znamená, že ponúka 2 konfigurácie spájajúce radosť z jazdy a praktickosť.

"Svet skútrov sa veľmi rýchlo mení podľa nových očakávaní, spôsobov používania, nových zákazníkov. Peugeot Scooters je hnacou silou tohto vývoja a zmazáva hranice medzi dvojkolesovými a štvrokolesovými motorovými vozidlami."

 Thierry Sanseigne, Riaditeľ pre Marketing a Štýl Peugeot Scooters

 

onyx3

onyx1

onyx4

onyx5

onyx