Novinky

Predchádzajúci Nasledujúci
Novinky | 24 09 2015
PEUGEOT 2008 DKR16 je väčší aj silnejší!

Peugeot_Test_in_Morocco_DAKAR3

 

Od kedy 2008 DKR prekročila cieľovú čiaru na poslednom rally Dakar, oddelenie vývoja neprestajne pracovalo na návrhu ešte lepšej verzie. Využívajúc ponaučenia zaznamenané v januári tohto roku, zostáva verná svojmu odvážnemu konceptu vozidla s pohonom  dvoch kolies.

 

Od začiatku má PEUGEOT 2008 DKR16 veľmi odlišnú morfológiu. Vďaka širším rozchodom kolies a rozšírenému rázvoru prezentuje agresívnejší postoj. Už predtým skrátený predný a zadný previs boli ešte viac redukované, čím sa zlepšila schopnosť tejto šelmy ísť kamkoľvek. Piesočné duny, skalnaté svahy, brody riek ... je pripravená vrhnúť sa do toho a prekonať všetky pasce, ktoré robia z rally Dakar jedno z posledných veľkých dobrodružstiev na tejto zemi.

 

Okrem týchto zmien bola kompletne prepracovaná aj aerodynamika. Predná kapota a otvory nasávania vzduchu umiestnené pod strechou boli úplne zmenené, aby poskytovali optimálnu aerodynamickú rovnováhu medzi prednou a zadnou časťou auta, ako aj lepšie prúdenie vzduchu. Tieto úpravy jej dodajú ešte agresívnejší a ostrejší výraz.

 

Ani pod hliníkovou kožou PEUGEOT 2008 DKR16 nechýbajú zmeny. Zavesenie kolies bolo kompletne prepracované, aby vozidlo lepšie zvládalo veľmi rôznorodý a drsný terén. Rovnako na nových ráfikoch, prvýkrát z horčíkového monobloku, sú obuté pneumatiky Michelin, ktoré sú robustné, ľahšie a efektívnejšie. 

 

Aj pod kapotou motora sa skrýva veľa noviniek. 3-litrový motor V6 s dvojitým turbom napriek obmedzovaču vzduchu zvýšil svoj výkon. Rozsah využitia motora je vyšší, čo je obzvlášť cenné počas kľukatých špeciálov.

 

Samozrejme, všetky tieto zmeny starostlivo otestovali jazdci tímu Peugeot Total počas intenzívneho testovacieho programu. Stéphane Peterhansel, Carlos Sainz a Cyril Despres majúci skúsenosti zo sedemnástich víťazstiev na rally Dakar, na motorke aj s autom, aktívne viedli vývoj ich nového auta. Niektoré diely PEUGEOT 2008 DKR16 už boli úspešne otestované na autách, ktoré vyhrali na China Silk Road Rally.

 

Riaditeľ Peugeot Sport Bruno Famin, počas testov v Maroku, kde boli schválené záverečné technické zmeny na 2008 DKR16, popísal filozofiu, ktorou sa riadila koncepcia auta:

 

„Nebola spravená jedna veľká zmena na aute. Ide o sériu zmien v rôznych oblastiach, ktoré, ako dúfame, spolu prinesú celkové zlepšenie. Sústredili sme sa najmä na stabilitu a na jednoduché používanie motora.

Pod karosériou prešli značnými úpravami zavesenie kolies a motor. Vykonané testy, ako aj dvojité víťazstvo v Číne preukázali, že sme na správnej ceste. Naša úroveň prípravy je oveľa lepšia ako pred rokom, pred naším prvým rally Dakar. Všetko bolo pre nás tak nové! Ale vieme, že stále potrebujeme zhromaždiť veľa skúseností, kým budeme skutočne pripravení čeliť rally Dakar, o ktorom vieme, že trasa aj podmienky pretekov môžu byť veľmi rôznorodé.“

 

Stéphane Peterhansel a Carlos Sainz už mohli oceniť pokroky, ktoré predstavuje nové auto z hľadiska správania, výkonu a trakcie. Francúzsky jazdec sa nevie dočkať štartu na pretekoch za volantom tejto verzie 2016: „Naozaj cítime, že auto je dlhšie, širšie a že jeho ťažisko je nižšie: je oveľa stabilnejšie! To nám umožní pohybovať sa rýchlejšie v zákrute. Taktiež vnímame rozdiel na úrovni motora: ukazuje sa, že je nielen silnejší, ale je možné využiť jeho plný výkon aj pri nízkych otáčkach motora. Už je len na nás, aby sme ho používali čo najefektívnejšie. A to je príjemná výzva! Nedosiahli sme ešte maximum našej kapacity, ale testy sú zatiaľ veľmi produktívne.“

 

Kým sa posádky zúčastnili Silk Road Rally v Číne, Carlos Sainz jazdil na inom mieste, vzdialenom niekoľko tisíc kilometrov od kolegov, a sústredil sa na vývoj vozidla PEUGEOT 2008 DKR16. Po najazdení množstva kilometrov má španielsky jazdec veľmi presnú predstavu o jeho potenciáli: „Testy prebehli dobre a s autom sa nevyskytli žiadne problémy. Má oveľa vyšší potenciál, ako mala minuloročná verzia v rovnakom čase! Jeho spoľahlivosť je tiež veľmi uspokojivá. Zmenili sme mnoho prvkov v kľúčových oblastiach, takže toto auto môžeme považovať za úplne nové v porovnaní s verziou z roku 2015.“

 

 

Technická špecifikácia PEUGEOT 2008 DKR16

MOTOR

Typ

Zdvihový objem

Počet ventilov

Umiestnenie

Počet valcov

Výkon

Krútiaci moment

Maximálny otáčky

Maximálna rýchlosť

Mazivo

V6 bi turbo Diesel

2993 cm3

24

Vzadu vstrede

6 do V pod 60 °

350 k

800 Nm

5000 ot./min.

200 km/h

 TOTAL QUARTZ 10 W 50

PREVOD

Režim

Prevodovka

Pohon na 2 kolesá

Pozdĺžne uložená 6-rýchlostná s manuálnym sekvenčným ovládaním

Mazivo

TOTAL 755 HPX 80 W 140

ŠASI

Rám Karoséria

Rúrkový

Karbón

ZAVESENIE KOLIES/ BRZDY / RIADENIE

Zavesenie kolies

Pružiny

Tlmiče pruženia

Zdvih pruženia

Stabilizátory Riadenie

Kotúče / Brzdy

 

 

 

Ráfiky

Pneumatiky

S dvomi trojuholníkmi ramenami

Skrutkové (1 na každé koleso)

Nastaviteľné (2 na každé koleso)

460 mm spolu

Vpredu a vzadu

Priame s hydraulickým posilňovačom

Dvojitý hydraulický okruh, strmeň monoblok z ľahkej zliatiny, 4-piesty/strmeň

Kovové ventilované predné a zadné kotúče

Kotúče predné: 355 mm

Kotúče zadné: 355 mm

Monoblok z horčíka 17 x 8,5

Michelin 37/12,5 x 17

ROZMERY

Dĺžka:

Šírka:

Výška:

Predný previs:

Zadný previs:

Rázvor:

Objem nádrže:

4284 mm

2200 mm

1794 mm

631 mm

653 mm

3000 mm

400 l