INOVOVANOVÝ PEUGEOT 308

PEUGEOT 308 bol v čase svojho uvedenia vyhlásený za Auto roka, podobne ako aktuálne modely PEUGEOT 3008 a 208 . Tým začalo jeho úspešné ťaženie, počas ktorého sa z neho vyrobilo vyše 1,5 milióna kusov a celosvetovo získal 45 rôznych ocenení. Preto je prirodzené, že pre rok 2020 prichádza v inovovanej podobe.

Aj keď sa ponuka v jeho segmente neustále mení a vyvíja, tak model, ktorý v ňom udával tón, tak bude robiť aj v najbližšom čase.  PEUGEOT 308 bude písať svoj úspešný príbeh aj naďalej, avšak s niekoľkými dôležitými zmenami.

Prichádza s novou modrou farbou "vertigo blue" a dvomi novými dizajnmi hliníkových diskov. V interiéri je prístrojová doska  vybavená plne digitálnym prístrojovým štítom PEUGEOT i-Cockpit® a taktiež aj kapacitným stredovým displejom v lesklom prevedení.

Pokiaľ ide o celkovú dynamiku a optimálne zladenie cestovného komfortu s dobrými jazdnými vlastnosťami, PEUGEOT 308 vždy patril k lídrom v C-segmente. Teraz navyše prichádza s najnovšou generáciou motorov s vnútorným spaľovaním a celou škálou jazdných asistentov, typických skôr pre luxusnejšie modely.

Aby viac vynikol posun modelu PEUGEOT 308 smerom k luxusnejším autám, prichádza v troch úrovniach výbavy, pričom pre každý z nich je naviac dostupný nadštandardný balík doplnkovej výbavy, označovaný ako "pack".

VÝNIMOČNÝ DIZAJN 

V oboch karosárskych prevedeniach – ako sedan a SW – sa PEUGEOT 308 môže pochváliť vyváženými proporciami. Jeho línie sú navrhnuté tak, aby dokonale obklopovali techniku a umocňujú elegantný a dynamický štýl tohto modelu.  V roku 2020 pribudne nová farba: modrá Vertigo, lakovaná v troch vrstvách.

Súčasťou výbavy Allure sú 16-palcové disky Zircon v “diamantovom” prevedení, do doplnkovej výbavy patria, v závislosti od krajiny, nové 17-palcové  disky Boca.

V najvyšších výbavách si  možno zvoliť balík doplnkového príslušenstva Black Pack. Ten umožňuje nahradiť väčšinu chrómových doplnkov  matne čiernymi, týka sa to napríklad:

 • prednej masky a loga s levom,
 • smeroviek a hmloviek,
 • lemovania bočných okien,
 • 18’’ hliníkových diskov Sapphire Black  s diamantovým výbrusom a lakovanou povrchovou úpravou Black Mist,
 • strešných nosičov pri verzii SW.

VÝNIMOČNÝ JAZDNÝ ZÁŽITOK

Ako kľúčový hráč vo svoje triede sa PEUGEOT 308 môže pochváliť ideálnym zladením cestovného komfortu s vynikajúcimi jazdnými vlastnosťami, čo ho posúva na špičku v rámci jeho segmentu bez ohľadu na to, či ide o sedan alebo SW.

Neodmysliteľnou súčasťou jeho výbavy, umocňujúcej jazdný zážitok, je pre PEUGEOT typický poznávací znak - digitálny PEUGEOT i-Cockpit®. Jeho súčasťou je aj 10-palcový digitálny prístrojový panel, tvorený displejom s vysokým rozlíšením. Tento digitálny prístrojový panel využíva modernú grafiku, navrhnutú dizajnérmi aj pre súčasné modely PEUGEOT 208 a PEUGEOT 2008. Stredový dotykový kapacitný displej je v lesklom prevedení, typickom pre najnovšiu generáciu smartfónov.

Mnohí zákazníci považujú za jednu z najdôležitejších technologických súčastí výbavy možnosť jednoducho k infotainmentu pripojiť svoj smartfón.  Preto je PEUGEOT 308 vybavený funkciou Mirror Screen, umožňujúcou zrkadlenie obsahu displeja smartfónu užívateľa na stredovom displeji v aute. Nechýba ani kompatibilita s protokolmi Mirrorlink®, Android Auto® a Apple CarplayTM. S 3D navigáciou možno komunikovať aj hlasom a vďaka využitiu dopravnej vrstvy TomTom® Traffic umožňuje plánovanie trasy aj so zohľadnením aktuálnej dopravnej situácie. Výstrahy  pred nebezpečnými úsekmi sú teraz jej bezplatnou súčasťou (v závislosti od krajiny).

Súčasťou výbavy modelu PEUGEOT 308 je celá paleta jazdných asistenčných systémov, ktoré zväčša patria do výbavy luxusných automobilov: 

 • adaptívny tempomat s funkciou Stop & Go pri automatickej prevodovke EAT8, alebo fungujúci do rýchlosti 30 km/h pri manuálnej prevodovke,  s možnosťou udržiavania prednastavenej vzdialenosti od vpredu idúceho vozidla,
 • systém Visiopark so zadnou 180-stupňovou širokouhlou kamerou a funkciou Park Assist. Ten dokáže vyhodnotiť, či je zvolené parkovacie miesto dostatočne veľké a je schopný naň vozidlo vmanévrovať tak, že bude automaticky ovládať volant namiesto vodiča,
 • najnovšia generácia automatického núdzového brzdenia (detegujúceho chodcov aj cyklistov, vo dne aj v noci, od rýchlosti 5 km/h do 140 km/h, v závislosti od verzie) a systém predkolízneho varovania,
 • aktívny systém varovania pred vybočením z jazdného pruhu (alebo prejdením krajnice) schopný korigovať jazdnú dráhu, aktívny od rýchlosti 65 km/h,
 • systém monitorovania únavy vodiča, schopný varovať vodiča pri strate pozornosti počas dlhších jázd, využívajúci analýzu vodičov mikropohybov volantom, aktívny pri rýchlosti nad  65 km/h,
 • automatické prepínanie diaľkových a stretávacích svetiel,
 • rozpoznávanie dopravných značiek s obmedzenou a doporučenou rýchlosťou,
 • rozšírené rozpoznávanie značiek (Stop a Zákaz vjazdu),
 • aktívny systém sledovania mŕtveho uhla (s úpravou jazdnej dráhy). Táto funkcia je dostupná od rýchlosti 12 km/h,
 • elektrická parkovacia brzda.

VÝNIMOČNÁ ÚSPORNOSŤ

PEUGEOT 308 využíva úsporné benzínové a naftové motory s úrovňou produkovaných emisií CO2 už od 95 g/km. Tieto motory sú schválené podľa certifikačného protokolu WLTP a vyhovujú emisnej norme Euro 6.

 Benzínové  3-valcové motory s objemom 1,2 litra:

 • PureTech 110 S&S MT6,
 • PureTech 130 S&S MT6 alebo EAT8.

Naftové 4-valcové motory s objemom 1,5  litra:

 • BlueHDi 100 S&S MT6,
 • BlueHDi 130 S&S MT6 alebo EAT8.

Považujeme za dôležité zdôrazniť, že športová verzia PEUGEOT 308 GTi zostáva stále v ponuke so 4-valcovým motorom s objemom 1,6 litra, dosahujúcim maximálny výkon až  263 koní a s najvyšším krútiacim momentom 340 Nm. Vďaka nízkym emisiám CO2 (169 g/km, WLTP) a vo svojej kategórii bezkonkurenčnému pomeru výkonu k hmotnosti, patrí toto športové auto v rámci svojho segmentu k najzaujímavejším modelom.

NOVÁ MODELOVÁ  PONUKA

PEUGEOT 308 vo verzii sedan aj SW prichádzajú z hľadiska výbavy a dizajnu s novou štruktúrou ponuky, odzrkadľujúcou posun  smerom k luxusnejším autám. Táto štruktúra bude neskôr využitá aj pri ďalších uvádzaných modeloch. Umožní jednoduchšie a najmä prehľadnejšie odlíšenie jednotlivých úrovní výbavy. Nová modelová ponuka je založená na troch úrovniach výbavy. Súčasťou každej z nich (okrem Gti) môže byť vyšší level (resp. medzistupeň), nazvaný "Pack”. Ten je určený zákazníkom hľadajúcim väčší komfort, atraktívnejší dizajn alebo pokročilejšie asistenčné systémy. Aktuálne má tento vyšší level nasledujúcu podobu (vrátane niekoľkých príkladov doplnkového príslušenstva):

§Active Pack ð Active + zrkadlenie displeja / elektricky sklopiteľné zrkadlá / hmlovky,
§Allure Pack ð Allure + bezkľúčový prístup a štartovanie / adaptívny tempomat,
§GT Pack ð GT + 18-palcové disky / hliníkové pozdĺžne strešné nosiče (lyžiny) na SW.
 

Všetky modely PEUGEOT 308 sú vybavené technológiou digitálneho rádia (DAB) a štandardnou súčasťou jednotlivých úrovní výbavy sú aj nasledujúce prvky:

 • Active:  dvojzónová klimatizácia/ balík Visibility / zadný parkovací asistent s radarom,
 • Allure: balík Safety Plus,
 • Allure Pack: rozšírený balík jazdných asistentov / bezkľúčový prístup a štartovanie,
 • GT: balík pre športovú jazdu.

 Vo vybraných krajinách spustila automobilka PEUGEOT vlastný PEUGEOT STORE (Peugeot Store), prvý čisto internetový online obchod, v ktorom možno kúpiť nové vozidlo, svoje staré nechať ako protihodnotu a celú kúpu realizovať priamo zo smartfónu, tabletu alebo počítača. Každý zákazník si môže zvoliť bezplatné doručenie nového vozidla až domov pri striktnom dodržaní všetkých bezpečnostných štandardov.

Modely PEUGEOT 308 a PEUGEOT 308 SW sa vyrábajú vo Francúzsku, v továrni v Sochaux.