SITUÁCIA (COVID-19) ROBÍME VŠETKO, ČO JE V NAŠICH SILÁCH, ABY SME CHRÁNILI VAŠE ZDRAVIE, VAŠU BEZPEČNOSŤ A VAŠU MOBILITU. PREČÍTAJTE SI VIAC

Medzinárodný motor roka

tlacova sprava

Medzinárodná novinárska porota vyhlásila v Stuttgarte výsledky jubilejného 20. ročníka ankety "Medzinárodný motor roka".

 

Víťazom „Engine of the Year“ v kategórii od 1.0 do 1.4 litra sa po štvrtý krát v rade stal 3-valcový 1.2-litrový prepĺňaný benzínový motor PureTech vyvinutý skupinou PSA Groupe s výkonom 110 koní a 130 koní.

Skupina PSA Groupe zaregistrovala už 210 patentov pre sériu trojvalcových zážihových motorov. Nová generácia motorov PureTech bola optimalizovaná s dôrazom na výkon, úsporu paliva a účinnosť. Ponúka nasledujúce výhody:

  • zníženie spotreby v priemere o 4% v porovnaní s predchádzajúcou generáciou;
  • Zlepšenie doby odozvy motora vďaka optimalizácii turbodúchadla (20-percentné zvýšenie krútiaceho momentu od 1500 otáčkach za minútu);
  • Zníženie úrovne emisií pevných častíc o 75 percent použitím filtra pevných častíc, vďaka čomu plnia motory s veľkým predstihom prísnu Európsku normu, ktorá bude platiť od roku 2020;
  • Kompaktnejšie rozmery motora, ktoré umožnia dokonalé zapracovanie motorov do novej platformy CMP, ktorá sa bude používať pre malé mestské vozidlá, sedany ale aj kompaktné SUV modely.
tlacova sprava

Túto novú generáciu motorov, ktorá bola prvýkrát použitá v roku 2017 v modeli PEUGEOTe 308 nájdete vo väčšine modelov skupiny PSA Groupe, ktoré sa predávajú vo viac ako 70 krajinách. Tieto motory spĺňajú európsku normu Euro 6d-TEMP, rovnako aj čínsku normu China 6b.

Trojvalcový motor PureTech je vyrábaný vo francúzskych výrobných zavodoch Française de Mécanique v meste Douvrin a Trémery v Moselle a v čínskom závode Xiang Yang. Výrobné kapacity vo francúzskych závodoch boli v roku 2018 zdvojnásobené, motor PureTech sa bude od roku 2019 alebo 2020 vyrábať aj v poľskom závode Tychy a maďarskom závode Szentgotthárd.

Alain Raposo, riaditeľ oddelenia Motorov a podvozku Skupiny PSA Groupe: "Sme hrdí, že sme získali toto prestížne ocenenie už štvrtý krát za sebou. Je to potvrdenie vysokej úrovne našich vývojových tímov. Väčšina našich vozidiel je už vybavená týmto motorom a u zákazníkov zaznamenala mimoriadny úspech. Sme radi, že konkurencieschopnosť a účinnosť našich benzínových motorov, hlavne nášho trojvalcového motora PureTech, je potvrdená na celosvetovej úrovni.