SITUÁCIA (COVID-19) ROBÍME VŠETKO, ČO JE V NAŠICH SILÁCH, ABY SME CHRÁNILI VAŠE ZDRAVIE, VAŠU BEZPEČNOSŤ A VAŠU MOBILITU. PREČÍTAJTE SI VIAC

Motor roka 2016

Motor roka 2016

Medzinárodná novinárska porota vyhlásila 1. júna 2016 v Stuttgarte výsledky 18. ročníka ankety Medzinárodný motor roka.

Víťazom v kategórii od 1,0 do 1,4 litra sa po druhý krát v rade stal 3-valcový 1,2-litrový prepĺňaný benzínový motor PureTech vyvinutý skupinou PSA Group. Druhé ocenenie motora v rade je len ďalším uznaním pre pohonnú jednotku, ktorá sa vyrába vo fabrike Française de Mécanique vo francúzskom meste Douvrin.

Rozširovanie radu novej generácie benzínových motorov skupiny PSA Group

Pre vysokú popularitu 3-valcových benzínových motorov sa skupina PSA Group rozhodla zvýšiť ich výrobnú kapacitu. Od roku 2014 sa v továrni v meste Douvrin vyrobilo už viac ako 370 000 prepĺňaných benzínových motorov PureTech. Ďalšiu výrobu prepĺňaných benzínových motorov obstará továreň v meste Trémery vo východnom Francúzsku. Do roku 2018 by sa mohlo vyrobiť 670 000 motorov.

Zníženie spotreby paliva a emisií CO2 pri zlepšení výkonu vozidiel

K prepĺňaným 3-valcovým benzínovým motorom PureTech sa viaže 120 patentov. Oproti predchádzajúcim 4-valcovým motorom sa podarilo znížiť spotrebu paliva a emisie skleníkového plynu CO2 až o 18 %. Motor je držiteľom dvoch rekordov v oblasti spotreby paliva. Prvý dosiahol v roku 2014 v Európe vo vozidle s manuálnou prevodovkou. Druhý získal tento rok v Číne, keď vozidlo s automatickou prevodovkou prešlo na jednu nádrž vzdialenosť 1 878 kilometrov, čo znamená nový rekord v podobe rekordnej spotreby 2,93 l/100 km. Motor ponúka vynikajúci pocit z jazdy vďaka výbornému priebehu krútiaceho momentu pri nízkych otáčkach pri zachovaní vysokého výkonu.

Motor 1.2 PureTech s výkonom 81 kW (110 k) sa montuje do vozidiel segmentov B a C. Prvými boli v marci 2014 modely Citroën C4 Picasso a Peugeot 308. Motory PureTech dnes po celom svete poháňajú viac ako 60 najrôznejších druhov vozidiel vrátane úplne nového modelu Peugeot 3008, ktorý bol predstavený 23. mája 2016.

Christian Chapelle, viceprezident pre vývoj pohonov a podvozkov skupiny PSA Group, k oceneniam povedal: „Získanie tejto ceny po druhý raz v rade je poctou naším technologickým skúsenostiam ako aj úsiliu pri vývoji naších motorov, redukcii environmentálnej záťaže a súčasnom zvyšovaní ich výkonu.”