Motor roka 2017

Motor roka 2017

Pri príležitosti 18. ročníka vyhlasovania výsledkov ankety "International Engine of the Year Awards" v Stuttgarte udelila medzinárodná novinárska porota trojvalcovému preplňovanému motoru PureTech 1.2 titul Motor roka 2017 v kategórii 1,0 - 1,4 l.

Výrobný a obchodný úspech

Ocenenie "Motor roka 2017" potvrdzuje už tretí rok v rade obchodný úspech tohto motora, ktorý je k dispozícii vo verzii 110 k a 130 k (PureTech 110 k S&S a PureTech 130 k S&S).

  • Tento motor, ktorého sa od roku 2014 vyrobilo v továrňach Française de Mécanique v meste DOUVRIN (Francúzsko, Pas de Calais) a v meste Xiang Yang (Čína) už viac ako 850 000 kusov, sa bude od konca roku 2017 vyrábať aj v závode v Trémery (Francúzsko, departement Moselle), aby bolo možné zdvojnásobiť kapacitu výroby tohto motora vo Francúzsku a uspokojiť tak nárast dopytu. Ročná výroba presiahne do roku 2019 celkovo jeden milión kusov.
  • Motorom 1.2 PureTech vo verziách 110 k a 130 k je vybavený celý rad modelov v 70 krajinách. V roku 2017 prispel k obchodnému úspechu noviniek skupiny PSA: vozu nový Peugeot 3008, ktorý bol zvolený Autom roka 2017 ( "Car of the Year 2017"), a vozidlu nový Citroën C3.
  • Na európskom trhu predstavuje rad trojvalcových motorov 1.2 PureTech jednu tretinu celkového objemu benzínových a dieselových motorov skupiny PSA.

Výkonnejšia ponuka šetrná k životnému prostrediu

Preplňovaný motor PureTech s objemom 1,2 litra, ktorý je na trhu uznávaný pre zabezpečenie vynikajúcej úrovne jazdy aj pri najnižších otáčkach, sa neustále vyvíja a do konca roka 2017 ho čaká rad výrazných vylepšení, ktoré zvýšia jeho výkon a zníži spotrebu paliva (až o 4%):

  • zavedenie filtra pevných častíc (GPF - Gasoline Particulate Filter), ktorý zníži emisie pevných častíc o viac ako 75%, splní tak už teraz budúce európske a čínske normy, ktoré vstúpia do platnosti v roku 2020;
  • optimalizácia efektívnosti vďaka zlepšeniu spaľovacích cyklov a zvýšenie vstrekovacieho tlaku na 250 barov;
  • zníženie trenia a použitia nového turbodúchadla;
  • zlepšenie kompaktnosti motora, ktoré najmä zlepšia aerodynamiku (lepšou SCx).

Christian Chapelle, riaditeľ divízie "Powertrain and Chassis Engineering" skupiny PSA, pri tejto príležitosti uviedol: "Toto ocenenie potvrdzuje mimoriadnu kvalitu a výkonnosť našich benzínových motorov. Budeme ďalej pracovať na optimalizácii našich spaľovacích motorov, aby boli ešte účinnejšie a stále šetrnejšie k životnému prostrediu a prispievali tak k riešeniu výziev prechodu k novým zdrojom energie. "